Районна избирателна комисия Сливен


РЕШЕНИЕ
№ 71-НС
Сливен, 10.03.2017

ОТНОСНО: Жалба с вх.№ 121/ 09.03.2017 г. от Атанас Костов Делибалтов – Председател на ОБС на БСП-Сливен и член на предизборния щаб на „БСП за България“-Сливен.

Постъпила е жалба с вх.№ 121/ 09.03.2017 г. в 11,55ч. от Атанас Костов Делибалтов – Председател на ОБС на БСП-Сливен и член на предизборния щаб на „БСП за България“-Сливен, с която се уведомява РИК- Сливен, че по информация на адв.Тодор Сл. Чакъров в преддверието на клон Средна Тунджа „Напоителни системи“ ЕАД, гр.Сливен, ул.“Димитър Пехливанов“ №2, има “окачени 2 броя предизборни плаката с лика на Десислава Танева и изображение на бюлетина № 11”. В жалбата се посочва също така, че същият източник твърди, че преди 2 седмици управителят- инж.Пламен Иванов, „на оперативка с административните служители на дружеството /25 човека/, е изрекъл приблизително следното: „Трябва да вярваме в ГЕРБ и програмата на ГЕРБ и да гласуваме за тях. Те построиха магистралите в България …..“ и т.н.“ В жалбата се прави искане да бъдат предприети необходимите мерки за спазване на Изборния кодекс посредством съставянето на АУАН на управителя на дружеството поради нарушаване разпоредбите на чл.182, ал.1 и чл.183, ал.3 и чл. 185, ал.1 от ИК, съответно за извършване на предизборна агитация в държавни, общински учреждения.., за поставяне на агитационни материали извън определените от кмета места и за поставянето на агитационни материали извън предизборната кампания.

С оглед на така постъпилата жалба и в изпълнение на принципите за законосъобразно протичане на изборния процес и за установяване наличието на нарушение на същия, представители на РИК- Сливен извършиха посещение на място в 12.50ч. в „Напоителни системи“ ЕАД, гр.Сливен- клон Средна Тунджа, при което установиха следното от фактическа страна:

При извършената проверка членовете на комисията не са констатирали наличие на агитационни материали в преддверието на офиса на „Напоителни системи: ЕАД- клон Средна Тунджа. В хода на посещението е проведен разговор с двама служители на дружеството, като същите са заявили, че не са виждали поставени агитационни материали в дружеството, както и че не са ставали свидетели на вербална агитация от страна на управителя на дружеството. За извършената проверка е съставен писмен протокол.

Съобразно така установената фактическа обстановка РИК – Сливен направи следните изводи от правно естество:

Жалбата е подадена от лице, имащо правен интерес и притежаващ необходимите за това правомощия, което я прави валидна и допустима.

Разгледана по същество, жалбата е неоснователна по следните съображения:

За да е налице нарушение на разпоредбите на Изборния кодекс в настоящия случай, е необходимо да се установи дали са налице двете изискуеми от закона предпоставки по смисъла на чл.182, ал.1 от ИК - дали територията на дружеството „Напоителни системи“ ЕАД, гр.Сливен- клон Средна Тунджа попада в категориите места, забранени за предизборна агитация, и дали се извършва предизборна агитация по смисъла на Изборния кодекс. Липсата, на коя да е от тях води до извода за спазване на законовите разпоредби.

   В чл. 182 от раздел II на глава Дванадесета от Изборния кодекс законодателят е въвел изрични забрани за предизборна агитация. В ал.1 от същата разпоредба  е посочено, че „не се допуска предизборна агитация в държавни и общински учреждения, институции, държавни и общински предприятия и в търговски дружества с повече от 50 на сто държавно или общинско участие в капитала.“ От извършената справка в Търговски регистър към Агенция по вписванията се установи, че „Напоителни системи“ ЕАД, гр.Сливен- клон Средна Тунджа е търговско дружество, в което повече едноличен собственик на капитала е Министерство на земеделието и продоволствието, т.е. това е дружество със 100% държавно участие в капитала. Изложеното до тук обосновава наличието на първата изискуема от закона предпоставка. За да се приеме обаче, че е налице нарушение на закона, следва да е налице и втората кумулативно изискуема предпоставка, а именно - да се извършва предизборна агитация по смисъла на Изборния кодекс. За тази цел следва да се изследва волята на законодателя в тази насока. В § 1, т.17 от ДР на Изборния кодекс е дадено легално определение на понятието "предизборна агитация“, а именно – „предизборна агитация е призив за подкрепа или за неподкрепа на кандидат, партия, коалиция или инициативен комитет при участие в избори“. От така даденото легално определение следва безспорния извод, че за да е налице предизборна агитация е необходимо да има отправен „призив“ за подкрепа или неподкрепа на даден кандидат. В конкретния случай представителите на РИК-Сливен не са установили извършването на предизборна вербална агитация нито към момента на проверката, нито в предходен такъв съгласно дадените сведения от служителите на дружеството, с които е проведен разговор. По този начин не е изпълнена втората предпоставка на закона, за да се приеме, че е налице нарушение на забраната за предизборна агитация по смисъла на чл.182, ал.1 от ИК.

С оглед на констатацията, че представителите на РИК-Сливен при извършената проверка не са установили наличието на поставени агитационни материали – „плакати с лика на Десислава Танева и изображение на бюлетина № 11“, се обосновава и неоснователността на твърдението за поставени агитационни материали извън определените със заповед № РД-15-287 от 24.02.2017г. на кмета на Община Сливен места за това.

В резултат на предходното изречение не може да се приеме, че е налице и следващото посочено като нарушение - на поставянето на предизборни агитационни материали извън предизборната кампания, въздигнато като забрана в чл.185, ал.1 от ИК. Това е така, поради обстоятелството, че на първо място, не е констатирано наличието на такива, и на второ място, времето, през което се твърди, че са поставени, е в рамките на обявения с решение № 4171-НС/01.02.2017г. на ЦИК срок за извършване на предизборната кампания – от 24.02.2017г. до 24.03.2017г., вкл.

Всичко гореизложено обосновава правния извод за неоснователност на подадената жалба поради което и на основание чл. 72, ал.1, т. 20, предл.първо от Изборния кодекс Районна избирателна комисия – Сливен

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ без уважение жалба с вх.№ 121/ 09.03.2017 г. от Атанас Костов Делибалтов – Председател на ОБС на БСП-Сливен и член на предизборния щаб на „БСП за България“-Сливен.

Решението подлежи на обжалване в тридневен срок от обявяването му пред ЦИК чрез Районна избирателна комисия в Двадесет и първи изборен район - Сливен.

Председател: Росица Василева Тодорова

Секретар: Фатме Фикретова Мустафова

* Публикувано на 10.03.2017 в 14:09 часа

Календар

Решения

  • № 189- НС / 28.03.2017

    относно: Упълномощаване на членове от различни партии и коалиции, за предаване избирателните списъци, декларациите и удостоверенията към тях, списъците на заличените лица и списъците за допълнително вписване на придружителите за област Сливен на ТЗ”ГРАО” - Сливен след приключване на изборите за народни представители на 26 март 2017 г.

  • № 188- НС / 26.03.2017

    относно: Жалба с вх.№ 336/ 26.03.2017 г. от Галина Любомирова Николова – Вучкова – член на общинското ръководство на ПП ГЕРБ-Сливен.

  • № 187- НС / 26.03.2017

    относно: Жалба с вх.№ 335/ 26.03.2017 г. от Здравко Кирилов Костадинов – Общински председател на ПП ГЕРБ-Сливен

всички решения